PORADNA

22.6.2016

PORADNA

Vítáme Vás v naší poradně. V této rubrice naleznete dotazy, týkající se nemovitostí a k nim samozřejmě také odpovědi.
Pokud se rozhodnete prodat nebo pronajmout svoji nemovitost (ať už rodinný dům, chatu, chalupu, byt, podnikatelský prostor, atd.), tak se tento úkon, ač chcete či nechcete, neoddělitelně pojí i s nutným jednáním s úřady. Především v konečné fázi prodeje nemovitosti přichází na řadu důležité jednání nejen s katastrálním úřadem, ale také s úřady jakými jsou stavební úřad, finanční úřad, městský úřad a následují všemožní dodavatelé elektřiny, plynu, vody a kanalizace, geodeti a další. Je dobré nic neopomenout a nebrat tyto závěrečné „detaily“ na lehkou váhu. Samozřejmostí je kvalitně provedený též samotný převod nemovitosti. To vše vyžaduje znalost v jednání s úřady – vědět co, kdy a jak podat, mít správné typy žádostí a dokumentů (aktuální výpis z katastru nemovitostí, snímek z mapy, nabývací tituly, znalecké posudky, dokumentace stavebních úprav, znalost městských vyhlášek – omezení, formuláře a žádosti pro dodavatele energií, daňové přiznání k dani z převodu nemovitosti, aj.), kde nemalá část žádostí je většinou zpoplatněna. Tuto často titěrnou, časově i organizačně náročnou práci, která je při neúplné znalosti věci i mnohdy příčinou značného stresu, můžete zcela jednoduše přenechat na odbornících z realitní společnosti PRVNÍ TURNOVSKÁ. Proč tedy zbytečně stát fronty na úřadech, mít v hlavě všechny termíny a formuláře, když tuto záležitost za Vás zařídí společnost PRVNÍ TURNOVSKÁ – Váš partner pro rychlý, snadný a bezpečný prodej nemovitostí.
Rozhodněte se hned: šetříte tím svůj čas, peníze za poplatky a v neposlední řadě hlavně své nervy.
Jaké dokumenty potřebuji pro zadání prodeje nemovitosti realitní kanceláři?

Dobrý den, jaké všechny dokumenty si musím připravit, pokud budu prodávat dům přes vás?

Dobrý den, nepotřebujete vůbec nic. Stačí znát číslo popisné a obec, resp. část obce. Vše si zjistíme na své náklady. Pokud však nějaké dokumenty máte, vezměte je s sebou. S pozdravem kolektiv realitní kanceláře PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o.

Mám vlastního kupce, ale neívm si rady se smlouvami

Dobrý den, potřebuji prodat dům a mám už zájemce. Mohla bych tento prodej uskutečnit přes Vaši realitní kancelář? Mám obavy ze smluv a převodu peněz. Jaké by mi prodej přes Vás přinesl výhody?

Dobrý den. Ano, můžete přes nás svůj rodinný dům svému zájemci prodat. Výhody prodeje rodinného domu přes naši realitní kancelář jsou ty, že připravíme veškeré nutné dokumenty (smlouvy rezervační, smlouvy o smlouvě budoucí, smlouvy kupní, předávací protokoly, návrhy na vklad vlastnického práva, dokumenty pro převod energií a plné moci, atp…) ve spolupráci s naším právníkem. To vše za zlomek běžné provize realitní kanceláře. Jednoduše řečeno, bude Vás to stát méně, než byste zaplatila kdekoli jinde. Přijde-li k nám klient se svým vlastním zájemcem, poskytneme mu tzv. „právní servis“, kdy zajistíme vše tak, jako by se jednalo o běžný prodej přes realitní kancelář, avšak za podstatně nižší cenu. Kontaktujte nás, probereme detaily spolupráce – máte-li zájem. S pozdravem kolektiv realitní kanceláře PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o.

Rychlý prodej nemovitosti – rodinného domu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak dlouho zhruba trvá prodej domu a zda je nějaká šance prodej urychlit. Jsem v situaci, která mě nutí provést tuto záležitost bezodkladně. Děkuji, s pozdravem M.D.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Bohužel, z Vašeho dotazu není jasné, o jakou nemovitost se jedná, v jakém je stavu fyzickém a administrativně právním. Obecně jdou prodeje rodinných domů, které jsou po právní stránce „v pořádku“ dosti rychle. Nikdo Vám však nedokáže slíbit, že se ta která nemovitost prodá do tolika a tolika dnů. Pokud to někdo udělá, bude Vám lhát. Stejně tak, řekne-li Vám někdo, že „má kupce“, je to nesmysl. V danou chvíli má pouze „zájemce“. A to je podstatný rozdíl. Abychom Vám mohli alespoň rámcově říci, zda se jedná o prodejnou (resp. rychle prodejnou) záležitost, musíme rodinný dům vidět, prohlédnout si jeho dokumentaci (výpis z katastru nemovitostí, snímek katastrální mapy, apod.) a vše s Vámi osobně probrat. Máte-li zájem, ozvěte se. S podzravem Petra Palarčíková, PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o. realitní kancelář

Prodej nemovitosti v jiné lokalitě

Dobrý den, jsem majitelem staršího rodinného domku nedaleko Jičína. Moje známá mi doporučila Vaši realitní kancelář. Nejsem si však jistá, zda je tato lokalita ještě v působnosti Vaší realitní kanceláře (zda by bylo efektivní přes Vás můj rodinný domek u Jičína nabízet). Předem děkuji za Vaši reakci. S pozdravem Jaromír Knobloch, Jičínsko

Vážený pane Knoblochu, děkujeme za Váš dotaz. Ano, Jičínsko je lokalitou, kde, mimo jiné, dlouhou dobu působíme a máme zde s prodejem rodinných domů a chalup zkušenosti. Pokud máte zájem, kontaktujte nás, prosím, telefonicky. Domluvíme se s Vámi na nezávazné prohlídce, při které Vám řekneme, kolik si za domek můžete říci a zároveň prověříme, zda je administrativně-právní stav Vaší nemovitosti v pořádku. Tato schůzka je nezávazná, neplatíte nic. S úctou, Petra Palarčíková, PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o., realitní kancelář.

Pronájem bytu Turnov

Dobrý den. Zajímalo by mě, zda lze přes Vaši realitní kancelář zařídit pronájem bytu. Je to byt v Turnově, 3+1 s balkonem, na Výšince. Pokud to lze, jaké výhody to pro mě bude mít? Nevím, jaké „papírování“ toto (pronájem bytu) obnáší. Děkuji, Zdena V., Turnov

Dobrý den, děkujeme za otázku a příspěvek do naší poradny. Ano, pronájem umíme zprostředkovat. Byt 3+1 s balkonem na Výšince je zajímavou nemovitostí, nedaleko od centra Turnova. Byt se pronajmout určitě dá, pokud to bude za „dobré peníze“. To v praxi znamená pohybovat se cenové hladině tržního nájemného – tedy, nepronajmout za příliš nízkou cenu, ale také neposkytnout pronájem za částku příliš vysokou. Často by se Vám střídali nájemci a samotný pronájem by tak přinesl více starostí, než užitku. I celkový zisk by byl podstatně menší. Výhodou je určitě pro Vás ta skutečnost, že realitní kancelář za Vás dokáže byt rychle nabídnout klientům, kteří jsou evidování v tzv. „poptávkové databázi“. Po zadání pronájmu naší realitní kanceláři všechny tyto klienty obešleme e-mailem, či sms nebo kontaktujeme telefonicky a Váš byt v Turnově na Výšince jim nabídneme. Je zde velká šance, že vše bude velice rychle vyřízeno. „Papírování“ okolo pronájmu, přepisu energií (voda, elektřina,…) pro Vás zajistíme společně s naším právníkem, který vypracuje všechny potřebné smlouvy. A to za zlomek ceny, který byste zaplatila, pokud si vše budete zařizovat sama (výběr klienta, telefonování, právní služby a v neposlední řadě ztráta času, který znamená peníze). Máte-li zájem, zavolejte, na byt se přijedeme nezávazně a bezplatně podívat. S pozdravem PP, PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o., realitní kancelář Turnov.

 

Prodej poloviny rodinného domku

Zdravím. Žádám Vás tímto o radu – vlastním v Ohrazenicích u Turnova půlku rodinného domku (přízemí) a chci ji prodat – majitel druhé půlky nemá zájem. Jak se asi pohybuje cena? Dům je cca 50 let starý. Děkuji. P.S. Turnov

Dobrý den. Bohužel, z Vašeho dotazu není jasné, jak velký dům je, kolik má pozemků a jaké vybavení a příslušenství. Cenu tedy nelze dost dobře stanovit odhadem „na dálku“. Vždy je dobré dům vidět – přímo na místě pak dokážeme říci, kolik za něho můžete reálně dostat. Jako nejdůležitější překážku však vidím to, že se jedná zřejmě o tzv. „ideální polovinu“ rodinného domu – tj. nevlastníte pouze a jenom přízemí nemovitosti, ale „ideální polovinu“ každé cihly, každé střešní tašky, každého okna, apod. Je však ale možné, že máte v nemovitosti vymezeny bytové jednotky a vše řádně zapsáno v katastru nemovitostí. To už je pak ale věc zcela jiná a určitě se jedná o prodejnou nemovitost. V opačném případě (ideální polovina) je však mizivá šance na prodej, respektive na dobrý prodej. Máte-li zájem tuto věc blíže konzultovat, obraťte se na nás – telefonní čísla jsou v sekci kontakty. S pozdravem kolektiv realitní kanceláře PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o.

Musím koupit dům se všemi pozemky?

Dobrý den, viděla jsem ve vesnici Loktuše v Českém ráji na prodej rodinný dům. Bylo k němu však hodně pozemků, a to jsem nechtěla. S majitelem jsem se, bohužel, nedohodla a tak z dalšího jednání sešlo. Poraďte, prosím, zda existuje nějaká právní úprava nebo možnost, jak majitele „donutit“ prodat jenom část? Jana D., Liberec

Děkujeme za Váš dotaz. Pokud se jedná o rozsáhlé pozemky, je to velmi častá překážka při prodeji nemovitosti. Neexistuje žádný donucovací prostředek, pouze dohoda mezi oběma stranami. Pokud však kupujete přes realitní kancelář, je velká šance, že vám realitní kancelář dokáže vyjednat s majitelem odkup pouze části pozemků nebo dokonce dokáže část nabídnout a prodat jiným zájemcům, které má ve své databázi. S pozdravem Petra Palarčíková, PRVNÍ TURNOVSKÁ s.r.o. – realitní kancelář Turnov.